Siatkówka i zalety jej trenowania

Gra w siatkówkę ma wiele zalet. Jest to ekscytująca gra, która wymaga dobrej koordynacji ręka-oko i strategii. Granie w ten sport poprawia twój refleks i koncentrację. Jednak najważniejszą rzeczą w siatkówce jest to, że jest to zabawa i świetny sposób na zachowanie sprawności fizycznej.

 

W siatkówkę grają zespoły składające się z sześciu zawodników na boisku podzielonym siatką na dwie równe części. Każda drużyna stara się uderzyć piłkę nad siatką i do boiska przeciwnika lub zablokować ataki przeciwników po własnej stronie. Siatkówka została wynaleziona w 1895 roku przez Williama G Morgana, który był nauczycielem wychowania fizycznego w YMCA w Holyoke, Massachusetts. YMCA próbowała wymyślić jakiś nowy sport, który mógłby być uprawiany w pomieszczeniach zamkniętych w miesiącach zimowych, kiedy większość sportów nie jest uprawiana na zewnątrz, ponieważ zimowa pogoda może przeszkadzać w uprawianiu sportów na zewnątrz, takich jak baseball i piłka nożna.

 

Pierwsze krajowe zawody w siatkówce mężczyzn odbyły się w 1949 roku, w których Japonia wygrała wszystkie trzy mecze z Czechosłowacją, Polską i Jugosławią. Sześć lat później Japonia zdobyła również złoto w pierwszym olimpijskim turnieju siatkówki mężczyzn. W ostatnich latach Chiny zdominowały międzynarodowe rozgrywki zarówno w kategorii mężczyzn, jak i kobiet, zdobywając każdy złoty medal od 2000 roku w obu kategoriach. Więcej informacji na: techmove.pl