Oświetlenie zewnętrzne LED – czy to się opłaca?

Źródło: https://alkan.pl/

Dlaczego do oświetlenia zewnętrznego warto wybrać LED-y dostępne w hurtowniach elektrycznych?

Przyczyn, dla których dostępne w hurtowniach elektrycznych LED-y świetnie sprawdzają się w roli oświetlenia zewnętrznego, jest kilka. Wszystkie razem składają się one na obraz idealnego rozwiązania, które pozwoli Ci jednocześnie cieszyć się pięknie rozjaśnionym ogrodem czy podkreśloną elewacją budynku i nie przysporzy kłopotów związanych z nagłym wzrostem rachunku za prąd czy z wykorzystaniem nie do końca bezpiecznych produktów elektroinstalacyjnych. Co charakteryzuje urządzenia wykorzystujące diody elektroluminescencyjne?

Energooszczędność

Oczywiście kluczowym czynnikiem przy wymianie innych typów źródeł światła na LED-y jest najczęściej prognozowany spadek kosztów poboru energii elektrycznej. Dlaczego tak się dzieje? To proste. Diody elektroluminescencyjne całą pobraną przez siebie energię przetwarzają na światło, nie wytwarzając przy tym ciepła. Dzięki temu do wytworzenia takiego samego promienia świetlnego (mierzonego nie w watach, ale w lumenach) potrzebują około sześciokrotnie niższej ilości energii – żarówka o mocy 100 W wytwarza bowiem mniej więcej taki sam promień świetlny, jak 15-watowe urządzenie wykorzystujące diody elektroluminescencyjne. Jeżeli więc planujesz wymianę całej instalacji zewnętrznej na LED-y, możesz liczyć na miłą niespodziankę w postaci kolejnego rachunku za prąd, natomiast jeżeli dopiero przymierzasz się do utworzenia takiej instalacji i chcesz od początku zainwestować w elektroluminescencję, zmiany w kosztach nie będą wcale aż tak znaczące.

Bezpieczeństwo

W odróżnieniu od innych typów żarówek oraz popularnie zwanych żarówkami lamp wyładowczych takich jak świetlówki czy jarzeniówki, diody elektroluminescencyjne nie zawierają znacznych ilości szkodliwych pierwiastków, takich jak choćby rtęć. Nie znajdziemy w nich także żadnych innych substancji, które po stłuczeniu szklanej bańki mogłyby potencjalnie stać się zagrożeniem dla ludzi i otaczających ich ekosystemów.