Co warto wiedzieć na temat karmy dla papug?

Odżywianie prawidłowe jest podstawą zdrowia każdego naszego pupila. Karma dla papug powinna oczywiście uwzględniać bardzo specyficzne wymagania danego gatunku, na przykład rozmiaru papugi, jej tryb życia oraz jego pochodzenie. Wybierając karmę dla konkretnej papugi, warto poznać jej żywieniowe zwyczaje w naturalnym środowisku oraz na jej postawie układać jej dietę codzienną. Dobrze odżywiony ptak będzie się cieszył dobrym zdrowiem oraz także radością życia przez wiele, wiele lat.

W naturalnym środowisku papugi mają niesamowicie zróżnicowaną dietę. Wiele gatunków to typowe ziarnojady, jak chociażby papugi faliste, których dieta się opiera na ziarnach zbóż oraz na nasionach oleistych roślin. Dodatkowo papugi swoją dietę wzbogacają o larwy, trawy, zioła oraz owoce.

W domowych warunkach karma dla papug to specjalne mieszanki oraz pokarmy uzupełniające. Niezmiernie ważnym elementem papuziej diety jest oczywiście zielenina. Papugom podawać można liście od większości roślin, które jemy my sami. Wyjątkiem jest szczypiorek, por oraz liście szczawiu. Papugi lubią w szczególności liście pietruszki, bazylii, nać marchewki, koperek czy też liście rzodkiewki. Możemy podawać im także kiełki. Ptaszki te spożywają chętnie trawy różnorodne oraz do tego pąki jadalnych kwiatów. Możemy tutaj wymienić mniszek lekarski, stokrotki oraz nasturcję.

Warto porozmawiać na temat idealnej karmy dla papugi z lekarzem weterynarii. Dzięki temu upewnimy się w przekonaniu, że rzeczywiście karmimy naszą papużkę w taki sposób, jak to powinno wyglądać. Naprawdę warto podejść do tego w rozsądny sposób.