Skuteczna walka z grzybem atakującym uprawy rolne i działkowe

Producenci rolni, ogrodnicy i użytkownicy niewielkich ogródków działkowych wiedzą, że choroba grzybowa roślin uprawnych to poważny problem. Można się przed jednak nim skutecznie bronić. Grzyb rozwija się na drzewach i krzewach owocowych, na uprawach warzyw, szczególnie ziemniakach, oraz zbożach (parzenicy i jęczmieniu). Środek grzybobójczy do roślin, który fachowo określa się fungicydem, to najlepsza ochrona przed rozwojem zarazy grzybowej.

Działanie fungicydów

Działanie różnych rodzajów fungicydów sprowadza się do trzech funkcji – wyniszczającej, interwencyjnej oraz profilaktycznej (zapobiegawczej). Środek grzybobójczy do roślin uprawnych ma na celu zniszczenie w zarodku patogena grzybowego i nie dopuszczenie do jego rozwoju. Interwencja w strukturę rośliny uprawnej jest procesem leczniczym, hamuje rozwój choroby i umożliwia roślinie prawidłowy wzrost. Fungicydy stosuje się także profilaktycznie, nawet jeśli nie widać oznak choroby grzybowej. Lepiej zapobiegać, niszczyć rozwój choroby w zarodku, niż doprowadzić do rozwoju patogena. Zasada jest podobna jak przy każdym procesie leczenia w świecie flory i fauny. Właściciele dużych upraw rolnych nie mogą ryzykować. Stosowanie preparatów grzybobójczych jest systematyczną praktyką zalecaną w każdym sezonie uprawy owoców, warzyw i zbóż.

Uprawy zagrożone zarazą grzybową

Uprawy ziemniaków i rzepaku należą do szczególnie zagrożonych patogenem grzybowym. Podobnie jest z warzywami kapustnymi oraz drzewami owocowymi, szczególnie jabłoniami. Grzyb występuje też na innych odmianach drzew owocowych, jak morele, śliwy czy wiśnie. Środek grzybobójczy do roślin https://www.gardenowo.pl/uprawa-i-ochrona-roslin/srodki-ochrony-roslin/grzybobojcze/ stosuje się też w odniesieniu do upraw zbożowych, głównie pszenicy i jęczmienia, na których pasożytuje mączniak. Właściciele winnic aplikują fungicydy na krzewach winorośli. W początkowym etapie wegetacji trudno jest przewidzieć, czy i w jakim stopniu rozwinie się choroba grzybowa. Należy działać zapobiegawczo. Właściwie i terminowo zastosowany preparat grzybobójczy w postaci fungicydu to najlepsze rozwiązanie do walki z patogenem grzybowym.