Rotor w pompach głębinowych wykonany jest z umocowanych na osi kielni, jakie mogą być zrobione z rozmaitych produktów: metali czy mocnych mechanicznie. Zawsze jest on jednostopniowy oraz wystarcza do większości znanych wykorzystań. W wypadku pomp, jakie mają za zadanie wykształcenie dużego ciśnienia wody czy przepompowanie jej na całą wielkość, wirniki tworzą strukturę wielostopniową. Dzięki temu, iż poruszają się one w komorach dyfuzorów, woda w każdym następnym etapie ma większe ciśnienie.
Ważną wartością pompy głębinowej jest to, iż nigdy nie musi być zalana, gdyż jest już zagłębiona w płynie. Pompy głębinowe są także niezwykle skuteczne, gdyż tak właściwie nie muszą wydawać wielkiej ilości energii na dostarczanie wody do pompy. Ciśnienie wody wypycha wodę do pompy głębinowej, „oszczędzając” w tenże sposób dużo energii pompy. Też, choć same pompy nie są wszechstronne, dobór z pewnością jest. Wybrane pompy głębinowe z łatwością radzą sobie z ciałami stałymi, natomiast wybrane są skuteczniejsze jedynie do cieczy. Pompy zatapialne są ciche, gdyż znajdują się pod wodą, natomiast kawitacja nigdy nie stanowi kłopotu, gdyż podczas ruchu wody poprzez pompę nie dochodzi do „wzrostów” ciśnienia.
Pompa głębinowa składa się z trzech podstawowym składników; napędu, hydrauliki, sprzęgła. Napęd w pompie głębinowej jest specjalnej budowy, schładzany wodą jaka przebywa obok napędu schładzając go również. Napędy we współzależności od mocy oraz parametrów pompy mogą być z zasileniem jednofazowym jak również trójfazowym. Napędy z zasileniem trójfazowym wykorzystywane zawsze do pomp o skuteczności 300l na minutę czy większej, takie pompy wspomagają zawsze deszczownice czy wielkie obiekty gdzie jest niezwykle wiele źródeł odbioru wody.