Panele słoneczne i ich jakość

Panele słoneczne w znacznej większości jest produkowana w Chinach, a nawet panele słoneczne europejskie składane są z chińskich krzemowych ogniw. Możemy uznać, że jakość wszystkich jest do siebie podobna, chociaż się zdarzają pewnego rodzaju wyjątki. Musimy być czujnym, gdy cena jest okazyjna szczególnie.

Natomiast sporych różnic spodziewać się możemy w konstrukcji falowników, które przetwarzają prąd o napięciu stałym płynący z paneli naprzemienny, która nadaje się do wprowadzeniu do elektroenergetycznej sieci oraz zasilania urządzeń domowych. Wybierając odpowiedni falownik, warto kierować się samą renomą producenta. Tanie chińskie urządzenia nie dorównują technologicznym zaawansowaniem oraz solidnością produktom z zachodu, za które oczywiście musimy zapłacić nieco więcej.

Z komputerowych stymulacji wynika, że panele słoneczne usytuowane są w sposób optymalny, instalacja poprawnie wykonana, a do jej budowy użyje się urządzeń o możliwie najlepszych parametrach, to w warunkach polskich za 1 kW mocy szczytowej przypada rocznie troszkę ponad 1000 kWh uzyskiwanej elektrycznej energii. Zastosowanie parametrów najgorszych pod względem falownika i paneli skutkuje mniejszym uzyskiem o przeszło dwudziestu pięciu procentach. Nie znaczy to jednak, że nie warto kupować tego rodzaju urządzeń, bo jeśli sama różnica w cenie jest wyższa, to ich zastosowanie może być nawet o wiele bardziej opłacalne. Jeśli większa ilość miejsca, które muszą zająć panele słoneczne mniej sprawne, żeby dostarczyć ilość założoną energii, nie jest problemem, to wówczas o wyborze nie powinna w żadnym wypadku decydować sprawność, a takie czynniki jak dostępność serwisu czy też warunki gwarancji.