Nawet niewielkie, przydomowe baseny wymagają oczyszczania wody, która utrzymuje świeżość zaledwie przez kilka dni. Następnie robi się mętna, zaczyna zielenieć, a dno basenu staje się nieprzyjemnie śliskie – kąpiel w takim basenie nie należy do przyjemnych doświadczeń. Wymiana wody raz w tygodniu jest sporym wydatkiem, dlatego warto sięgać po sprawdzone sposoby na oczyszczanie wody.
Spis treści
Filtrowanie wody
W przypadku średnich i dużych basenów filtrowanie wody jest niezbędne, ale niektóre mniejsze modele basenów sezonowych również są wyposażone w prosty system filtrujący. Filtry oczyszczają wodę i wyłapują nawet drobne zanieczyszczenia jak liście, kawałki traw, ziarenka piasku, owady – dzięki temu woda przez dłuższy czas może utrzymać świeżość. Najpopularniejsze są filtry papierowe oraz kartuszowe, do bardziej zaawansowanych należą piaskowe. Przy wyborze pompy należy zwracać uwagę na to, czy urządzenie będzie kompatybilne z posiadanym basenem, a także na jej moc i wydajność. Zbyt mała pompa filtrująca w dużym basenie z pewnością nie spełni swojego zadania.
Chemia basenowa
Filtrowanie wody pozwala na mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń, co jest bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na jakość wody. Nie da się jednak zapobiec rozwojowi glonów czy drobnoustrojów bez zastosowania środków chemicznych. Na rynku dostępne są preparaty w formie płynu, tabletek czy granulek, które w swoim składzie posiadają chlor. Chemia do basenu hamuje rozwój mikroorganizmów, neutralizuje również pierwiastki, które mogą prowadzić do brzydkiego zapachu i barwy wody – np. żelazo czy magnez. Środki chemiczne należy rozpuścić w niewielkiej ilości wody i wlać do basenu, natomiast tabletki umieszcza się w specjalnych pływakach – skimmerach. Chemia do basenu zapewnia błękitną, czystą wodę, którą można znacznie rzadziej wymieniać. Środki te należy jednak stosować zgodnie z zaleceniami producenta i najlepiej przy regularnej kontroli pH wody.
Oczyszczanie ręczne
Uzupełnieniem filtrowania wody basenowej jest jej ręczne oczyszczenie – w tym celu warto posłużyć się specjalnymi sitami, dzięki którym można wyłowić np. liście. Przydadzą się również odkurzacze do dna, które zasysają ciężkie zanieczyszczenia osadzające się na podłodze basenu, których nie pochłonie filtr. Miejsca, w których mogą łatwo gromadzić się zanieczyszczenia to podstawy ścianek basenu – co pewien czas dobrze jest je oczyścić. Warto również pomyśleć o regularnej wymianie części wody np. 5% pojemności całego basenu, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać ją w czystości.