Jak dobrać odpowiednią sztangę z obciążeniem?

Sztangę z obciążeniem wybieramy przede wszystkim z uwzględnieniem naszego poziomu zaawansowania oraz celów treningowych. Amatorzy i początkujący zazwyczaj spotykają się z mniejszymi obciążeniami, które pomagają im nabrać odpowiedniej techniki i siły. Bardziej doświadczeni ćwiczący mogą zdecydować się na większe obciążenie.

Ważnym aspektem do przemyślenia jest również rodzaj używanego obciążenia. Rozróżniamy obciążenia żeliwne, kompozytowe oraz chromowane. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, które należy wziąć pod uwagę. Z kolei obciążenia chromowane są bardziej estetyczne i trwałe, ale również droższe.

Czy warto zainwestować w zestaw sztangi z obciążeniem?

Zestaw sztangi z obciążeniem to idealne rozwiązanie dla osób pragnących zbudować domową siłownię. Dzięki niemu mamy dużą swobodę w zakresie ustawiania obciążenia i tym samym możemy dopasować go do naszych możliwości oraz rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Warto również pamiętać, że zestaw obejmuje nie tylko same hantle, ale również sztangę oraz uchwyty na ciężarki.

Zdecydowanie na zestaw sztangi z obciążeniem to również oszczędność. Wychodzą one zazwyczaj taniej, niż kupno każdego elementu z osobna. Co więcej, posiadanie zestawu sprawia, że jesteśmy gotowi na różne rodzaje treningów od razu – nie musimy dokupować kolejnych elementów ani modyfikować istniejących.

Zalety ćwiczeń z sztangą z obciążeniem

Korzyści wynikające z ćwiczeń z sztangą z obciążeniem są nie do przecenienia. Po pierwsze, trenując z dodatkowym ciężarem, poprawiamy siłę oraz wytrzymałość mięśni. Więcej ciężaru oznacza więcej wysiłku dla mięśni, a to z kolei prowadzi do ich wzrostu i wzmocnienia.

Po drugie, ćwiczenia z sztangą są doskonałym sposobem na modelowanie sylwetki. Możemy skupić się na określonych grupach mięśniowych, dzięki czemu efekty są widoczne stosunkowo szybko. Dzięki sztandze z obciążeniem możemy również spalać więcej kalorii, niż podczas ćwiczeń bez obciążenia. To sprawia, że są one świetnym elementem planu treningowego dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.